navigation Browse Blog

koopman rare art

 
 
William Eaton A Set of Four William IV Sugar Vases with Covers and Sugar Sifters

Silver-gilt
London, 1835-38
Maker’s mark of William Eaton

Height: 24.1 cm, 9 ½ in.
Weight: 2660 g, 85 oz 10 dwt
 

Silversmith Biography

No record of his apprenticeship or freedom. Perhaps identifiable with, or the son of the William Eaton who entered a mark as bucklemaker, 19 March 1781. Address: 6 Albion Buildings, Aldersgate Street. Second mark as such, 22 April 1784. Address: 3 Adle Street, Wood Street, with further marks 1786 and 1801 without change of address. First mark as plateworker entered 18 May 1813. Address: 30 Addler Street. Second mark, 5 March 1824. Third, 18 October 1825. Moved to 16 Jewin Cresent, Jewin Street, 20 December 1825. Fourth mark, 5 September 1828. Moved to 2 Lovels Court, Paternoster Row, 10 December 1828. Fifth mark, 31 December 1828. Sixth, 30 September 1830. Seventh as spoonmaker, 2 January 1834. Eighth, 27 January 1836. Ninth, on removal to 16 Jewin Cresent, 2 June1837. Tenth mark, 22 February 1840. New Manufactory at 32 Banner Street, St. Luke's, 1 October 1844. Although only styled spoonmaker from 1834 onwards it seems probable that this was his special trade. The address in Lovels Court in 1828 suggests a connection, if only temporary, with the firm of Eley, Fearn and Chawner at the next number

Description

Each on a scalloped edge stand with engraved segmented border decoration of scales, lozenges, and leaves. Raised on three cast boar-form feet, the vases each chased with foliate scrolls, grotesque masks, and festoons of fruits and vegetables, the rim similarly decorated to that of the stand. The covers with coronet finials, the pierced sugar sifters and stand each marked with a crest and coronet.

The crest is that of John Campbell, 2nd Marquess Breadalbane. Born in Dundee, Campbell was a Scottish nobleman, styled Lord Glenorchy until 1831 and Earl of Ormelie from 1831 until he succeeded to the marquessate in 1834. He was a Liberal politician, sitting as a Member of Parliament from 1820 to 1834 and entering the House of Lords thereafter, serving as Lord Chamberlain.
 

A Set of Four William IV Sugar Vases with Covers and Sugar Sifters Reference: DT22.54.3